Strona www.irt.wroc z tekstem.png
NA SKRÓTY:
PZPWD_200.png
SMOG 200a.png
drogowskaz_pociag.png
drogowskaz_auto.png
drogowskaz_rower.png
PolNiem portal Gosp Przesstrz 200x66.png
GEOPORTAL_200.png
grafika
Mobilne Płuca – instalacja antysmogowa w ramach kampanii „Czyste Zasady”

Kampania edukacyjno-informacyjna Samorządu województwa dolnośląskiego „Czyste Zasady” realizowana przez Instytut Rozwoju Terytorialnego ma na celu przypomnienie mieszkańcom województwa o obowiązkach, które wynikają z przyjętych w 2017 roku uchwał antysmogowych.

 

Dzięki współpracy z Polskim Alarmem Smogowym, ponownie zostanie wykorzystana instalacja mobilnych płuc, która będzie zamontowana w dwóch miastach Dolnego Śląska - w Kłodzku (12.11.2021 – 25.11.2021 r.) i w Legnicy (25.11.2021-10.12.2021 r.). Instalacja to dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Działanie pozwoli na zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na zdrowie.  

 

To już druga edycja mobilnych płuc na Dolnym Śląsku w ramach kampanii „Czyste Zasady”. Rok temu instalację zamontowano w Jeleniej Górze oraz Wałbrzychu. Akcja ta uświadomiła jak dużym problemem jest zanieczyszczenie powietrza, pochodzące głównie z indywidualnych źródeł ogrzewania.