Zintegrowany transport zbiorowy w województwie dolnośląskim to projekt związany z funkcjonowaniem komunikacji publicznej na poziomie regionalnym oraz jej powiązaniami z systemami transportu powiatowego i gminnego. Polityka regionu kładzie nacisk na eliminowanie wykluczenia transportowego, przejmowanie i uruchamianie nieczynnych linii kolejowych oraz konsekwentne poszerzanie oferty komunikacji zbiorowej.
Geneza i cel opracowania
W związku z podjęciem prac nad nową Strategią rozwoju województwa dolnośląskiego rozpoczęto pogłębione analizy organizacji transportu zbiorowego w regionie, wraz z analizą wzorcowych rozwiązań, opierających się na integracji systemów transportu publicznego, w kraju i za granicą.
Z punktu widzenia mieszkańców, działanie ma na celu: walkę z wykluczeniem transportowym, poprawę dostępności usług komunikacji zbiorowej, a także — co bardzo istotne — podniesienie konkurencyjności transportu publicznego w stosunku do korzystania z samochodu.
Efektem działania będzie opracowanie Koncepcji integracji transportu zbiorowego na Dolnym Śląsku, która umożliwi zastosowanie wspólnego i spójnego podejścia do zarządzania komunikacją publiczną na wszystkich obszarach województwa, a także będzie stanowić materiał wyjściowy do nowej strategii rozwoju województwa dolnośląskiego.
Stan prac
Przeprowadzone zostały ankiety wśród wszystkich samorządów gminnych i powiatowych, które miały na celu zidentyfikowanie jednostek samorządowych biorących udział w kształtowaniu transportu publicznego w regionie. Wyniki tej ankiety prezentujemy (po uzgodnieniu poprzez konsultacje) jako obraz stanu wyjściowego.
Przygotowane zostało także opracowanie omawiające podejście sąsiadujących z Dolnym Śląskiem krajów związkowych RFN do zarządzania transportem publicznym, prezentujące ideę powołania związków transportowych, przy dopasowaniu do warunków lokalnych.
Aktualnie trwają prace nad analizą zanikania systemu połączeń regionalnych realizowanych przez dawne przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej, wraz z określeniem, na ile możliwe byłoby wykorzystanie tych przedsiębiorstw do realizacji zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w województwie.
Równolegle prowadzona jest analiza realizowanych w regionie przewozów szkolnych. Na podstawie danych o gminach zamieszkania uczniów uczęszczających do szkół średnich, badane są kierunki i obszary ciążeń.
Podsumowanie prowadzonych prac zaplanowane jest na warsztatach dla zainteresowanych samorządów, które zaplanowane są w pierwszej połowie 2024 roku. Podczas warsztatów omówione zostaną wzorce zagraniczne w zakresie kształtowania i rozliczania funkcjonowania transportu zbiorowego, a także doświadczenia krajowe związane z zarządzaniem ofertą połączeń na obszarze współpracujących gmin.
Wypracowane na warsztatach rekomendacje zostaną uwzględnione w Koncepcji integracji transportu zbiorowego na Dolnym Śląsku, która zostanie przedstawiona do konsultacji na początku 2024 roku.