Strona www.irt.wroc z tekstem.png
NA SKRÓTY:
PZPWD_200.png
SMOG 200a.png
drogowskaz_pociag.png
drogowskaz_auto.png
drogowskaz_rower.png
PolNiem portal Gosp Przesstrz 200x66.png
GEOPORTAL_200.png
grafika
COVID-19: Uzdrowiska i turystyka – uzdrowiska w kurortach/miejscowościach turystycznych w czasach nadzwyczajnych

W dniu 3 lutego 2021 roku odbyło się kolejne transgraniczne webinarium w ramach projektu „Lecznictwo uzdrowiskowe na pograniczu czesko-polskim i jego wkład w rozwój regionalny – Spa 4 Development”. Uczestnikami byli przedstawiciele polskich i czeskich przedsiębiorstw uzdrowiskowych, włodarze gmin uzdrowiskowych oraz przedstawiciele administracji wyższych szczebli.

Było to drugie spotkanie związane z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego panującą na świecie nt. „COVID-19: Uzdrowiska i turystyka – uzdrowiska w kurortach/miejscowościach turystycznych w czasach nadzwyczajnych”.

W ramach spotkania odbyły się dwa panele dyskusyjne:

1. Konsekwencje pandemii Covid-19 dla funkcjonowania uzdrowisk:

Gdzie przedstawiono najważniejsze konsekwencje pandemii, wynikające głównie z ograniczenia działalności instytucji lecznictwa uzdrowiskowego, zamrożenia większości powiązanych branż oraz zamknięcia granic. Prezesi przedsiębiorstw uzdrowiskowych opowiedzieli jak aktualnie wygląda sytuacja w ich uzdrowiskach o ograniczonych możliwościach funkcjonowania. Poruszono także temat prowadzonych szczepień czy rehabilitacji tzw. „pacjentów pocovidowych”. Natomiast włodarze miejscowości uzdrowiskowych zrelacjonowali jakie działania podejmują w tych trudnych czasach. Wśród przykładów należałoby wymienić darmowy transport dla osób starszych lub niepełnosprawnych mających problem z dotarciem na szczepienia przeciwko Covid-19 zapewniony przez Burmistrza w Świeradowie-Zdroju, czy wykorzystywanie pandemii jako czasu na niestandardową formę promocji, co zaproponował Burmistrz Polanicy Zdroju, Pan Mateusz Jellin.   

 

2. Pomoc dla branży uzdrowiskowej i turystycznej:

Pan Piotr Wnukowicz – Dyrektor Wydziału Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przedstawił, jak wygląda wsparcie branży uzdrowiskowej i turystycznej w regionie. Samorząd Województwa Dolnośląskiego przekazał 80 mln zł na wsparcie podmiotów branży turystycznej, a dodatkowo w Polsce funkcjonuje bon turystyczny – gwarantujący jednorazową dopłatę do wypoczynku w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia.

Ciekawą formę wsparcia branży uzdrowiskowej przedstawili nasi czescy sąsiedzi, mianowicie możliwość skorzystania z vouchera, który gwarantuje zniżkę w wysokości 4 tys. koron czeskich na pobyty w uzdrowiskach. Voucher dostępny jest dla wszystkich osób zamieszkujących terytorium Unii Europejskiej.

Jan Šafařík zastępca hetmana kraju ołomunieckiego tłumaczył, że pomoc finansowa dla uzdrowisk powinna pochodzić ze strony Państwa, kraj nie ma na to przeznaczonych środków, chcąc wesprzeć przedsiębiorców, może jedynie wspierać w kwestiach organizacyjnych i inwestycyjnych.

Dyskusja wykazała, że zarówno uzdrowiska polskie jak i czeskie borykają się ze zbliżonymi problemami ze  względu na wprowadzone ograniczenia i umożliwiła wymianę wiedzy i doświadczeń jak radzić sobie z zaistniałą sytuacją.

 Logo

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.