Strona www.irt.wroc z tekstem.png
NA SKRÓTY:
PZPWD_200.png
SMOG 200a.png
drogowskaz_pociag.png
drogowskaz_auto.png
drogowskaz_rower.png
PolNiem portal Gosp Przesstrz 200x66.png
GEOPORTAL_200.png
grafika
Powiązane galerie:
grafika
16-11-2020Zdjęć: 3
Mobilne Płuca – instalacja antysmogowa w ramach kampanii „Czyste Zasady”

Kampania edukacyjno-informacyjna Samorządu województwa dolnośląskiego „Czyste Zasady” realizowana przez Instytut Rozwoju Terytorialnego ma na celu przypomnienie mieszkańcom województwa o obowiązkach, które wynikają z przyjętych w 2017 roku uchwał antysmogowych.

Szkodliwe odziaływanie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie i środowisko nabiera szczególnego znaczenia w obecnej sytuacji epidemicznej. Według naukowców zawieszone w powietrzu cząstki pyłu i kropelki cieczy mogą przenosić bakterie i wirusy. W znaczny sposób ułatwia to transmisję wirusów i dodatkowo utrudnia walkę z epidemią.

Wśród wielu różnorodnych działań realizowanych w ramach kampanii, po raz pierwszy w naszym regionie, dzięki współpracy z Polskim Alarmem Smogowym, wykorzystana zostanie instalacja mobilnych płuc, która będzie zamontowana w dwóch miastach Dolnego Śląska - w Jeleniej Górze (14.11.2020 – 28.11.2020 r.) i w Wałbrzychu (29.11.2020-13.12.2020 r.). Instalacja to dwumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Dzięki eksperymentowi możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy.