Strona www.irt.wroc z tekstem.png
NA SKRÓTY:
PZPWD_200.png
SMOG 200a.png
drogowskaz_pociag.png
drogowskaz_auto.png
drogowskaz_rower.png
PolNiem portal Gosp Przesstrz 200x66.png
GEOPORTAL_200.png
grafika
Rozkład jazdy JESIEŃ 2020 - zmiany w sieci kolejowej

30 sierpnia wszedł w życie nowy kolejowy rozkład jazdy - JESIEŃ 2020. Na Dolnym Śląsku odnotować należy dwie duże zmiany w infrastrukturze: PKP PLK udostępniła do ruchu zrewitalizowany odcinek linii 285 pomiędzy Sobótką Zachodnią a Pszennem, a Dolnośląska Służba Dróg i Kolei przejęła kolejny fragment linii do rewitalizacji - 327 pomiędzy Ścinawką Średnią i Radkowem. Ponadto, po wcześniejszym przeprowadzeniu próbnych przewozów (które miało miejsce 19 maja) uruchomiona została obsługa bocznicy zakładów Electrolux w Świdnicy (na linii 137).

Wznowienie ruchu na fragmencie linii 285 pomiędzy Sobótką Zachodnią a Pszennem jest elementem szeroko zakrojonych prac rewitalizacyjnych, mających na celu ponowne udostępnienie całego odcinka z Wrocławia do Świdnicy dla przewozów pasażerskich. Ruch pociągów osobowych na tym odcinku został zawieszony wraz z końcem zajęć szkolnych w czerwcu 2000 r. Od tego momentu linia była wykorzystywana jedynie w ruchu towarowym: ze stacji w Sobótce Zachodniej w kierunku Wrocławia wyjeżdżały pociągi z kamieniołomu, a ze Świdnicy do Pszenna docierały składy do cukrowni. Środkowy odcinek od Sobótki Zachodniej do Pszenna nie był wykorzystywany przez przewoźników i z czasem przestał być udostępniany. Obecne udrożnienie tego fragmentu umożliwiło przekierowanie pociągów z Sobótki przez Świdnicę oraz rozpoczęcie robót torowych na odcinku Wrocław - Sobótka Zachodnia.

Przejęta przez województwo linia kolejowa 327 na odcinku Ścinawka Średnia - Radków należy do grupy linii o charakterze / potencjale atrakcji turystycznych. Jej ponowne uruchomienie wymagać będzie prac rewitalizacyjnych (ostatnie planowe pociągi pasażerskie kursowały w 1987 roku). 

Aktualny stan sieci kolejowej Dolnego Śląska prezentujemy na mapie.

Zmiany w kursowaniu pociągów pasażerskich można sprawdzić na stronie Kolei Dolnośląskich SA.