Strona www.irt.wroc z tekstem.png
NA SKRÓTY:
PZPWD_200.png
SMOG 200a.png
drogowskaz_pociag.png
drogowskaz_auto.png
drogowskaz_rower.png
PolNiem portal Gosp Przesstrz 200x66.png
GEOPORTAL_200.png
grafika
Koniec eksploatacji faksu w IRT

Informujemy, że z dniem 5 stycznia 2022 roku żegnamy się z numerem faksu +48 71 374 95 13. Od tego dnia Instytut nie będzie odbierał dokumentów wysyłanych w ten sposób. 

Telefaksy weszły w Polsce do powszechnego użytku w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Wypierały wówczas teleksy, w których dopuszczana była wyłącznie transmisja znaków - dzięki czemu możliwe stało się przesyłanie obrazów (map, pisanych odręcznie dokumentów itp.). Między innymi z tego względu technologia ta zyskała popularność również w biurach urbanistycznych.

Obecnie w powszechnym użytku wykorzystywana jest poczta elektroniczna i inne platformy teleinformatyczne (jak np. ePUAP). W odróżnieniu od telefaksu umożliwiają one przesyłanie obrazów barwnych, w tym także wektorowych. W związku z tym, tak jak niegdyś telefaks spowodował ograniczenie i ostatecznie w 2007 roku wyłączenie sieci teleksowej w Polsce, tak obecnie redukcji ulega liczba czynnych stacji telefaksowych.

W ostatnich latach Instytut nie eksploatował już tradycyjnych urządzeń faksujących - a jedynie telefaks wirtualny. Drastyczny spadek ruchu (w minionym roku nie wpłynął tą drogą żaden dokument) skłonił nas jednak do całkowitego  zaprzestania utrzymywania tej formy łączności.

Zachęcamy do korzystania z innych form komunikacji elektronicznej!